Mūsu komandā esam divas… Es, šīs idejas autore Aiga un mana draudzene Anita, kura ar savu enerģisko optimismu iedrošināja doties uz priekšu: Beidzam sapņot, sākam darīt!
Mana pieredze, strādājot Rīgā, labdarības veikalos Otrā elpa ir iedvesmojusi mani doties sociālās uzņēmējdarbības virzienā. Labdarības veikali Latvijā kļūst ar vien populārāki, un tas nozīmē, ka šis labdarības modelis strādā ne tikai ārzemēs. Tā ir reāla iespēja pārvērst mantu naudā, kas savukārt paver plašākas iespējas palīdzēt trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupām, jo ne vienmēr vajadzīgi ir tikai apģērbi un mantas. Bieži vien tās ir kādas specifiskākas lietas, medikamenti, būvmateriāli vai palīdzība kāda pakalpojuma apmaksai.
Jau kādu laiku dzīvojam blakus novados. Es Lielvārdē, Anita Ķegumā. Vēlamies arī apkārtējiem iedzīvotājiem radīt vietu, kur atdot sev nevajadzīgas, bet vēl labas mantas, šādi atbalstot labdarības projektus un palīdzot saviem līdzcilvēkiem. Šobrīd reģionos sevi veiksmīgi pierādījuši vairāki labdarības veikali:
- Liepājā “Otrā elpa” filiāle
- Siguldā “Visi Var”
- Jelgavā “Tuvu”
- Ogrē “Hopen”
Meklējot tirdzniecības telpas Lielvārdē vai Ķegumā, pamanījām salīdzinoši nelielas (~71m2) telpas Ķeguma Pasta ēkā, kuras būtu piemērotas veikala izveidei. Ēkai iespējams viegli piekļūt, gan ejot ar kājām, gan piebraukt ar automašīnu.
Telpām nepieciešams nedaudz vairāk kā kosmētiskais remonts. To mēs lielāko daļu veiksim pašu spēkiem, bet nepieciešami līdzekļi remonta materiālu iegādei, elektroinstalācijas darbiem un veikala labiekārtošanai.
Labdarības tradīciju veidošana un attīstīšana Latvijā
Eiropā labdarības veikali ir pazīstami jau vairākus gadu desmitus. Tos ir iecienījuši cilvēki ar visdažādāko sabiedrības statusu. Viens no galvenajiem aspektiem, šeit ir iespēja iepirkties lētāk, nekā jaunu preču veikalos. Preču klāsta dažādība ļauj piešķirt „odziņu” savam ģērbšanās stilam un atrast kādu īpašu “pērli” pat ar antikvāru vērtību. Ziedojot mantas un iepērkoties labdarības veikalā, jūs ne tikai atbrīvojat savu skapi vai iegādājaties foršu mantu par izdevīgu cenu…. Jūs būsiet veikuši ieguldījumu vides saudzēšanā un atbalstījuši labdarību.
Daudziem joprojām nav skaidrs šis sociālās uzņēmējdarbības modelis. Jums uzdāvina mantas, bet jūs tās tirgojat tālāk! Jā, tas ir veids, kā iegūt finansiālus līdzekļus ar kuriem palīdzēt tiem, kam tas nepieciešams. Sociālā uzņēmējdarbība ir biznesa veids, kurā uzņēmuma peļņu nesadala starp īpašniekiem, bet iegulda labdarībā, sabiedrībai sociāli nozīmīgu problēmu risināšanā vai arī uzņēmumā tiek nodarbinātas sociāli neaizsargātas sabiedrības grupas. Mēs esam bezpeļņas organizācija. Viena daļa no peļņas tiek novirzīta saimnieciskajiem izdevumiem, veikala uzturēšanai, bet otra daļa, lai atbalstītu trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupas.
Šāds uzņēmums ir finansiāli un ekonomiski ilgtspējīgs. Tā darbību neuztur tikai finansiālie ziedojumi, tas nozīmē, ka uzņēmums pelna pats, bet peļņu izlieto sabiedrības labā.
Sociālās labklājības veicināšana trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupām un palīdzības sniegšana krīzes un ārkārtas situācijās
Labdarības veikals Pūne, kā labdarības organizācija vēlas palīdzēt trūcīgākajai sabiedrības daļai, materiāli un nepieciešamības gadījumā arī finansiāli atbalstot organizācijas, kas darbojas trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupu atbalstam un palīdzības sniegšana krīzes un ārkārtas situācijās, nelaimē nonākušām ģimenēm un vientuļiem cilvēkiem.
Veidosim sadarbību ar Lielvārdes un Ķeguma novada pašvaldības un izglītības iestādēm, kā arī organizācijām (biedrībām), kuras nodarbojas ar iedzīvotāju labklājības veicināšanu.
Organizācijas tiks atbalstītas, piedāvājot apģērbus, apavus un citas sadzīvei nepieciešamas preces, kā arī finansiāli, ja atbalsts būs nepieciešams ar labdarību saistītai iniciatīvai.
Jebkurš iedzīvotājs, kurš vēlēsies būt noderīgs un dot savu artavu ir laipni aicināts pie mums darboties kā brīvprātīgais. Tā būs jauna pieredze un iespēja palīdzēt kādam, kuram tas nepieciešams. Veikala telpās plānots organizēt arī radošās darbnīcas un izglītojošus pasākumus.
Vides aizsardzība
Vēlamies mainīt attieksmi pret vides saudzēšanu, pārdomājot patēriņu un dodot lietām tālāku pielietojumu. Priecāsimies atbalstīt arī dažādas rokdarbu un mākslas projektus, piedāvājot nepieciešamos materiālus (piem. audumu atgriezumus, dzijas, bižutērijas sastāvdaļas u.c.)
Ziedot varēs visu, kas ir labā stāvoklī, tīrs, nenovalkāts un nav bojāts vai saplēsts: Apģērbus, apavus, aksesuārus, grāmatas, traukus, DVD/CD/plates, interjera un dizaina priekšmetus, rotaļlietas, spēles, sporta preces, elektropreces un mēbeles (vienojoties), polietilēna maisiņus (pirkumu iesaiņošanai).
Ja mums kopā tas izdosies, arī Ķegumā būs Labdarības veikals Pūne, vieta ar mājīgu atmosfēru, kur uzlabot karmu 😊
Darīsim labus darbus kopā!