Logo icon

Gredzenu iegāde putnu pētījumiem

Kategorija Zinātne, apkaime: Birzgale, Ķeguma novads, autors: Latvijas Gulbju Izpētes Biedrība


Materiāli tehniskais nodrošinājums putnu gredzenošanai vairākiem gadiem.

631€  līdz šim no   600€
631€  /   600€
0 Sekundes atlikušas

631€ (105%)

22 ieguldītāji

0 Sekundes atlikušas

Šis projekts bija veiksmīgs un tika finansēts Aprīlis 02, 2017
balsot0

Image title

Jau vairākus gadus Birzgales pagastā savu darbību veic Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko un viņa vadītā Latvijas Gulbju izpētes biedrība. Starp citu - Dmitrijs ir Latvijā vienīgais ziemeļu gulbju pētnieks un ar to nodarbojas kopš 2003. gada. Paralēli gulbju pētniecībai Dmitrijs savā īpašumā Birzgales pagastā regulāri apgredzeno lielu skaitu putnu. Taču ņemot vērā, ka Latvijā zinātnes attīstībai netiek atvēlēti pietiekami resursi, katrs pētnieks pats ir atbildīgs par savas darbības un pētījumu pastāvēšanu un ilgtspējību.

Kāpēc putnus jāgredzeno?

Pētot putnu ekoloģiju, uzvedību un domājot par to aizsardzību, datus var iegūt putnus skaitot vai citādi novērojot, bet šādas metodes neļauj atpazīt atsevišķu putnu kā indivīdu. Ja gribam noskaidrot, cik ilgi putni dzīvo, kādi ir putnu nāves cēloņi, kādi ir to pārvietošanās ceļi putna dzīves laikā tiek pielietota vienkārša un nekaitīga individuālā iezīmēšanas metode, kuru veic, apliekot ap putna kāju vieglu, numurētu metāla gredzenu. Uz katra gredzena ir arī saīsināta gredzenošanas iestādes adrese, lai katrs atradējs var paziņot par atrasto gredzenoto putnu. Gredzenojot putnus, zinātnieki iegūst informāciju par dažādiem putnu ekoloģijas un uzvedības jautājumiem, kas nepieciešami risinot arī putnu aizsardzības problēmas. Gredzenojot putnus Latvijā jau vairāk kā 80 gadus, mēs esam ieguvuši ziņas par galvenajiem putnu migrācijas ceļiem un to ziemošanas vietām. Šobrīd gredzenošanas metode galvenokārt tiek pielietota, lai noskaidrotu, – kādas izmaiņas notiek dažādās putnu populācijās, kāds ir jauno putnu izdzīvotības līmenis, dzīves ilgums, kā arī kāds ir jauno un veco putnu sastāvs populācijā. Zinot izmaiņas, kas brīdina par iespējamo sugas skaita kritumu, un zinot cēloņus, ir iespējams veikt efektīvus sugas aizsardzības pasākumus.

Image title

Šeit ieguldītie līdzekļi palīdzētu Latvijas zinātnei un putnu pētniecībai vairāku gadu garumā, jo tiktu iegādāti gredzeni ar ko atzīmēt Latvijā mītošos un cauri lidojošos putnus.

Katram, kurš ieguldīs, Dmitrijs nāk ar piedāvājumu, no kura būs grūti atteikties katram, kam daba ir sirdī.

Ieguldot no 15-30 eur jūs saņemsiet unikālu CD ar putnu balsīm. Kompakdisks ir veidots ar mērķi ienest mājās kripatiņu dabas, lai sēžot mājās pie kafijas krūzes jūs kaut nedaudz, taču sajustos kā mežā. Neuzkrītošas meža balsis un putnu dziesmas nomierina un uzlādē jaunai dienai. Vai jūs zināt kāda dziesma ir griezei, kā dzied lakstīgala, cīrulis...kā sarunājas ziemeļu gulbis pārlidojuma laikā?

Image title

Ieguldot no 31-50 eur Dmitrijs Boiko jūs vedīs ekskursijā dabā (līdz 4 stundām). Pastāstīs par dabā mītošiem putniem un atbildēs uz visiem āķīgajiem jautājumiem par putnu vērošanu. Putnu vērošana ir aizraujošs piedzīvojums, jo pat dažu stundu laikā var novērot un dzirdēt vairākus desmitus putnu sugu. Ekskursija plānota pavasarī iepriekš par to vienojoties.

Image title

Ieguldot virs 50 eur jūs tiksiet aicināts pievienoties putnu vērošanai Daugavas promenādē Rīgā un ņemt dalību paugurknābja gulbju gredzenošanā. Putnu vērošana plānota pavasarī iepriekš par to vienojoties.

Image title

Ieguldot virs 200 eur ir garantēta dalība vasaras nometnē ziemeļu gulbju gredzenošanā. 4-5 dienas. Nometne plānota vasarā Jūlija beigās.

Image title Image title